Detroit Become Human Nasıl Oynanır

Genel: 4.5
Senaryo 5.0
Grafikler 4.5
Oynanış 4.5
Atmosfer 5.0
Oyuncu Deneyimi 5.0

Detroit Become Human Sistem Gereksinimleri

  • İşletim Sistemi: Windows 7/8/10 64-bit
  • İşlemci: İntel; Core i3-4330TE 2.4GHz, Amd; Phenom II X4 805
  • Ekran Kartı: GeForce GT 520 v2, Intel HD Graphics 4000
  • Bellek: 4 GB
  • DirectX: DirectX 10
  • Depolama Alanı: 18 GB minimum

Detroit Become Human Senaryosu

   Yaşamımızın en büyük kaynağı nedir? Kanımız, kalbimiz, yiyecekler, temizliğimiz evet bunlar hayat kaynaklarımızdan. Ama bir kaynak var ki onsuz şu anda yaşayabilmemiz mümkün gözükmüyor. Teknoloji! Akıllı telefonlar, akıllı tabletler, akıllı şehirler, otomatik arabalar gibi endüstri 4.0 kavramının iyice oturmaya başladığı bir dönemin hayat pompası teknolojidir. Detroit Become Human tam da bu noktadan oyun severleri karşılıyor. 2038 yılında geçen oyun, Amerika'nın Detroit şehrinde oynanıyor. Amerika'nın otomobil fabrikalarının ikamet ettiği bir şehir. Fabrika döneminin olduğu zamanlarda ülkenin en zengin şehirleri arasında olan Detroit teknolojinin gelişip, insanların yerine makinelerin iş yapması ile ülkenin fakir şehirleri arasında dolaşmaya başladı. Endüstrinin yeni dönemini yakalayamayan şehirde fakirlik arttı. 2038 yılından önce android icatları yapılarak insanlar yerine bedava çalıştırabilecek makineler yapıldı. Yapay zeka insan zekasının yanına yaklaşmaya başladı. Tam bu ortamda oyuna üç ana karakter ile başlıyoruz. Markus, Kara, Connor. Bu üç karakter birbirlerinden farklı dünyalarda hizmet etmekteler. Oyunda bu karakterler ölürse, oyun bitmiyor. Oyunda 512 karakter mevcut.               Hikaye dallanıp budaklanabiliyor. Bu yapımın en cazip noktası ise senaryosu. Birçok sonla bitebilecek şekilde hazırlanmış, sonuçların başka sonuçlar çıkararak oyuncuya seçim ve karar alma mekanizmasının insan hayatında ne kadar önemli olduğunu da anlatan bu oyunun senaryo yapısı yaptığınız seçeneklere göre değişebiliyor. Yani yapımın binlerce sayfa senaryosu olduğu söylenebilir. Otomatik araçlar, işlerde çalıştırılan androidler, insanların işsizliği ve dağılan değerlerin anlatıldığı yapımda yapacağınız seçimler bu faktörlerle daha da anlam kazanmakta. Son dönemin farklılıkları ve oyuncuya vermiş olduğu stres ve karar mekanizma süreçleriyle harika bir yapım olduğu söylenebilir.

Detroit Become Human Grafikler

Oyunun grafikleri oyuncuların söylemleriyle muazzam. Sadece konsola çıkmış olan bir oyunun grafikleri oyuncuya hikayenin atmosferindeki harika detayları yaşama şansını vermekte. Özellikle yüz hatlarında oyuncuya geçen duygular, kullanılan ışıklar, loş bölümler yapımın oynanırken daha heyecan vermesini sağlamakta. Seçim bazlı bir oyun olduğu için burada ön plana çıkan yüz hareketleri. Duygusallıklar, gülümsemeler, doğal davranışlar gerçekle son derece yakın. Oyunun temasına uygun bir grafik çalışmasıyla çıkması oyun severleri tam anlamıyla memnun etmiş diyebiliriz. 

Detroit Become Human Oynanış

  Detroit, oynanış olarak bize çok aşırı aksiyonları sunan bir yapım değil. Bir açık dünya oyunlarında görülen git, her istediğini yap sonra gel görevi yapalım tarzında bir ortam sunmuyor. Daha çok teknoloji ile yozlaşmış toplumun içerisindeki androidlerin dramı, kadın erkek arasındaki çarpık ilişkiler, ikili güven ilişkilerinin günden güne azalması, daha şüpheci bir toplumu yapısı sunduğu için daha fazla sakin bir ortamda oynanış sunuyor. Karar verme eğilimlerini fazlasıyla zorlayan oyun burada oyuncuyu duygusal yerlerinden yakalayarak sadece bir video oyun etkisi sunmayıp aynı zamanda bir filmi izleyip karakterlerle aradaki bağı fazlasıyla geliştirmekte. Çok fazla bir oyun mekaniği yok aslında yaptığınız seçimler ve dallanıp budaklanan bir senaryo.  

Detroit Become Human Atmosfer

 Oyun atmosfer 2038 yaratılan dünyası için uygun. Burada ilk göze çarpan otomatik arabalar, iş dünyasında insan varlığının günden güne azalıp sonlanması. İnsanlarda buna bağlı olarak yanındaki androidlerin yaşamış oldukları ikinci sınıf hayat ön plana çıkmakta. Zaten yüz animasyonlarının ne kadar iyi olduklarını söylemiştik. Kısacası oyun atmosferi teknolojinin insan hayatına etki ettiği dramı çok iyi vermekte. 

Detroit Become Human Oyuncu Deneyimi

 Oyuncuların bu türle çok karşılaşmadığını söylersek abartmayız. Sadece bir oyun olmaktan daha öteye gidip bir sinema etkisi yaratıp, oyuncuları hiç yapmayacakları kararları verdirip, onları kah üzen kah sevindiren oyun örgüsüyle kucaklayan bu oyunu çoğunluk beğenmiş.