Dota Nasıl Oynanır

Genel: 4.5
Senaryo 5.0
Grafikler 4.5
Oynanış 4.5
Atmosfer 5.0
Oyuncu Deneyimi 5.0

Dota Sistem Gereksinimleri

  • İşletim Sistemi: Windows 7/8/10 64-bit
  • İşlemci: İntel; Core i3-4330TE 2.4GHz, Amd; Phenom II X4 805
  • Ekran Kartı: GeForce GT 520 v2, Intel HD Graphics 4000
  • Bellek: 4 GB
  • DirectX: DirectX 10
  • Depolama Alanı: 18 GB minimum

Dota Senaryosu

Dota oyununda belli bir senaryo bulunmamaktadır. Bazı nihai arka planın temelindeki kökler, WarCraft 3 dünyasına gitmektedir. Tarih öncesi severlerin kendilerini avutabilecekleri tek şey, her bir kahraman için küçük biyografik açıklamalardır. Ancak, bu hikayelerin bilgisi, oyun sürecini herhangi bir şekilde etkilememektedir.

Dota Grafikler

Oyun sürecinin kendisi için şu söylenebilir; karşımızda eski güzel Dota'nın sadece görsel olarak değiştirilmiş bir versiyonu bulunmaktadır. WarCraft 3'ün ortaçağ grafiğinden bir bile piksel kalmamıştır - karakterler ilk bölümden çok daha renkli görünmekte, güzel dokular göze hoş gelmekte, her karakterin kendi animasyon seti bulunmakta, tüm efektler detaylı ve muhteşem bir şekilde çizilmektedir. Çoğunlukla, özellikle de büyük kavgalar sırasında resim, bir sürü renkle doludur; bu renklerin arkasında, neler olduğuna dair bilginizi kaybedersiniz. Ama genel olarak, grafikler taze görünmektedir ve eleştiriye neden olmamaktadır.

Dota Oynanış

Oyun süreci, üç veya beş kişiden oluşan iki takım arasındaki bir yarışmadır. Bir takım Işık Tarafı, diğeri Karanlık Taraftır. Her tarafın kendi kahraman grubu vardır. Her oyuncu sadece bir üniteyi ya da başka bir deyişle bir kahramanı kontrol edebilir. Oyun ilerledikçe kahraman deneyim kazanır ve bu sayede seviyesini arttırır. Aynı zamanda altın kazanabilir. Üssünden düzenli olarak aldığı küçük miktarlara ek olarak rakiplerini öldürerek altın ayıklayabilir.             Kahramanları öldürmek, düşmanın yok edilmesinden çok daha fazla altın getirmektedir. Buna ek olarak kahraman, gücü ve gelişimini etkileyen çeşitli öğeleri toplayabilir ve satın alabilir ve ayrıca ek avantajlar sağlayabilir.             Oyun sırasında sadece karşı tarafla değil, bilgisayar tarafından kontrol edilen düzenli sürünme saldırılarını da ortadan kaldırmak zorundasınız. Ana görev, düşman tabanının ana binasını tahrip etmek için kendi üssünüzün savunmasını korumaktır. Ek olarak, kahramanlar bölge boyunca yayılabilir ve nötr canavarlarla savaşabilir.

Dota Atmosfer

Kazanmak için, kahramanların becerilerini bilmeniz, onlara nasıl karşı koymanız gerektiğini ve kendi kahramanınızın karşı saldırılardan nasıl kaçmasını sağlayacağınızı; artefaktların özelliklerini bilmeniz ve hangi kombinasyonların belirli bir duruma daha uygun olduğunu hayal etmeniz gerekir. Harita üzerindeki (bir adet harita bulunmasına rağmen onu çözmeniz bir aydan fazla zaman almaktadır) tüm zor yerleri hatırlamak önemlidir, bu şekilde rakiplerin niyeti  ve aynı zamanda her birinin nerede bulunduğunu tahmin edebilirsiniz.             Yıllar boyunca, DotA'nın detayları ve incelikleri bir deniz kadar birikmiştir. Bu deniz yeni başlayanları korkutmakta, eski oyuncular ise mekanik bir korkuluk imajını desteklemek için her şeyi yapar gibi görünmektedirler: "Bakın, burada her şey o kadar zor ki Tibet tapınağında yemeksiz ve susuz, sadece DotA ve kullanım koşullarıyla ilgilenerek on beş yıl geçirseniz anca normal onayabilirsiniz. Tibet tapınaklarında internetin olmadığı göz önüne alınırsa  şu an arkanızı dönüp ve gitmeniz daha mantıklı. Sizden DotA oyuncusu olmaz."

Dota Oyuncu Deneyimi

  Valve, DotA için gelişmiş bir derecelendirme sistemi oluşturmaya çalışmıştır. Seçilen maçlar için, oyuncunun yeteneğinin nominal değerlendirmesi olan seviyeler verilmektedir. Yeni mutabık kılınacağınız rakipler, ideal olarak bir denge oluşturmaları gereken göstergelerinizle eşleşecektir. Gerçekte, bazıları istatistiklerini sıfırdan yazmaya başlamak ya da şikâyetlerden aldıkları düşük otoriteyi beklemek için Steam'de yeni hesaplar oluşturuyorlar (evet, ideal bir topluluğun seçimi, oyuncuların birbirlerine attığı "raporlar" şeklinde gerçekleştirilmektedir). Sonuç olarak, oyuna ilk giren yeni gelen oyuncular, kimin kim olduğunu açıklamak için herhangi bir ipucu olmadan hazır deneyimli "dedeler" tarafından karşılanmaktadır. Yani otomatik denge sorunu henüz çözülememiştir.             Bu arada, bireysel oyuncuların mantıksız davranışlarına oyundan zevk almayı biraz güçleştirmektedir. Ki bu da DotA'nın özel statü işlevini ortaya koymasında rol oynayan etkenlerden biridir. Her ne kadar teorik olarak amatörler sohbeti önemsiz kaba ve argo konuşmalarla doldurduklarında kendilerine benzer oyuncuların bulunduğu low-priority oyunlara sevk edilseler de buradaki agresif tutumlar çok fazladır. Bu hiçbir şekilde oyunun bir eksisi değildir.