League of Legends Nasıl Oynanır

Genel: 4.5
Senaryo 5.0
Grafikler 4.5
Oynanış 4.5
Atmosfer 5.0
Oyuncu Deneyimi 5.0

LoL Sistem Gereksinimleri

  • İşletim Sistemi: Windows 7/8/10 64-bit
  • İşlemci: İntel; Core i3-4330TE 2.4GHz, Amd; Phenom II X4 805
  • Ekran Kartı: GeForce GT 520 v2, Intel HD Graphics 4000
  • Bellek: 4 GB
  • DirectX: DirectX 10
  • Depolama Alanı: 18 GB minimum

LoL Senaryosu

 Oyunda senaryo yoktur ama geliştiriciler her kahraman için bir açıklama oluşturmuşlardır. Ve eğer her bir karakterin tarihi dikkatlice incelenirse oyunda bir hikaye olduğu anlaşılmaktadır: Vuntera dünyasındaki Volaran adasında Demassiya ve Noxus (iyi ve kötü) adında iki büyük düşmanın sonsuz savaşı devam etmektedir. Sonsuz savaşlar nedeniyle ada yıkılmış ve çöle dönüşmüştür. Bunun üzerine ada sakinleri bunu bir şekilde durdurmak için League of Legends i kurmak zorunda kalmışlardır. Enterüptörler tarafından çağrılan şampiyonlar şavaşan iki taraftan birine katılıp Nexus u öldürmek için mücadele etmelidir.

LoL Grafikler

LOL grafikleri göze tanıdık gelen 3D bir oyun hareketlisidir. Ancak keskin çizgiler ve birçok köşe yerine oyuncuyu animasyon grafiği dikkatlice çizilmiş karakterler karşılamaktadır. Ortalama bir bilgisayarın üst özellikleri devreye sokulduğunda (Örneğin: Core i5, 4 GB DDR2, Geforce GTX260) oyun pürüzsüz bir şekilde ilerlemektedir. Neredeyse her oyunda takım kahramanlarından biri anlamsız bir şekilde öldüğünde çıkan  " fckin lag" sesi LOL'de hiçbir şekilde yoktur. Ve herhangi bir kısa takılma, donma, pürüz gerçekleşmemektedir. Oyun oynarken lag'in ne olduğunu bilmiyor ve fare hareketlerinize bağlı yarım saniyelik gecikmelerin önemsiz olduğunu anlamaktasınız. Bu LOL'ün en önemli özelliklerinden ve tercih edilme sebeplerinden biridir.

LoL Oynanış

LoL'de oynamanın tadı en çok arkadaşlarla çıkmaktadır. Özellikle tüm takım tamamlandığında oyun daha eğlenceli geçmektedir. Herkeste Skype ve mikrofon bulunduğundan 5'e 5 olan bir oyun rahat ve çok heyecan verici olmaktadır: Herkes yerini bilmekte, gerektiğinde değişim yapmakta veya destek vermektedir. Bu tarz oyunlarda rastgele oyuncularla oynanırken çıkan sorunlar ortadan kalkmaktadır çünkü bu gerçekten bir takım oyunu olmaktadır. Rastgele oyuncularla oynanan maçlarda team play oyunu umurunda olmayan oyuncular yüzünden maç kaybedilmektedir. Bu oyuncular sadece öldürmeye dayalı oynamaktadır; harita "çizgisini" ve onun üzerindeki müttefikini saldırı altında bırakması onu ilgilendirmemektedir. 

LoL Atmosfer

 LoL'deki şampiyonlar yeteneklerinin bir kısmını oyunun paroditöründen almıştır  ancak çoğu benzersizdir. Fakat bu, Riot geliştiricilerinin  kahramanları yaratırken dışarıdan ilham aldıkları gerçeğini değiştirmemektedir. Bu yüzden, daha önce zikredilen Shako, Batman'in sonsuz düşmanı olan tanınmış kötü adam Joker'i acımasızca anımsatmaktadır. Ve Twisted Fate, belki de, Marvel "X-Men" şirketinin evreninden gözetlenmiştir. Son zamanlarda Kennen, sevimli oyuncak Mini Ninja'dan baş kahramanı hatırlatmaya başlamıştır. Her halükarda geliştiriciler, her zevke hitap eden çok sayıda farklı şampiyon yaratmayı başarmışlardır. Herkes mutlaka sadece keyfine değil aynı zamanda sonuca bakan bir şampiyon bulmaktadır.

LoL Oyuncu Deneyimi

 Oynamaya başlamadan önce, hangi sunucuda oynamak istediğinize karar vermelisiniz: Amerika ya da Avrupa. Prensip olarak, seçmeye gerek yoktur. "Avrupa" sunucusunda daha az gecikme ve istikrarlı bir "ping" vardır. İlk savaşa girmeden önce, Masterilerin dağıtılması tercih edilmektedir. Seçiminiz hangi şampiyonu oynamaya karar verdiğinize bağlı olmaktadır. Bazı oyuncular savunma için yatırım yapmalıdır (armor/resist; burada karşı takımda daha çok kim olduğuna dikkat edilmelidir, büyü hasarı veren sihirbazlar, ya da fizik hasarlara neden olan phys-damager), diğerleri yeteneklere yatırım yapmalıdır (ability power; bu, esas olarak büyücüleri ve bazı Assassins / Supporter'ları - örneğin Kennen'i - etkilemektedir), kalanlar da kritik isabet göstergesine ağırlık vermelidir (critical strike; en bariz örnek ise 1k HP'yi "eleştiren" Gankplank).              Yeni başlayan biriyseniz, keyfinize göre bir kahraman tercih edebilirsiniz çünkü daha deneyimli oyuncular zaten size uyum sağlayacaktır. Ama daha sonraki seviyelerde, bazen takım oyunu uğruna en sevilen kahramanı terk etmek gerekebilmektedir. Ve League of Legends oyununda takım neredeyse ilk sırada olduğu için, oyuncular arasındaki etkileşim olabildiğince net olmalıdır.