Minecraft Nasıl Oynanır

Genel: 4.5
Senaryo 5.0
Grafikler 4.5
Oynanış 4.5
Atmosfer 5.0
Oyuncu Deneyimi 5.0

Minecraft Sistem Gereksinimleri

  • İşletim Sistemi: Windows 7/8/10 64-bit
  • İşlemci: İntel; Core i3-4330TE 2.4GHz, Amd; Phenom II X4 805
  • Ekran Kartı: GeForce GT 520 v2, Intel HD Graphics 4000
  • Bellek: 4 GB
  • DirectX: DirectX 10
  • Depolama Alanı: 18 GB minimum

 Minecraft oyunu günümüzde özellikle çocukların tercih ettiği ve yoğun ilgi gösterdiği oyunlardan birisidir. Türkiye için oldukça ilgi gören bir oyundur. Minecraft oyunu özellikle 10-14 yaş grupları arasında oynanmaktadır. Yeni şeyler oluşturmayı seven çocuklar daha fazla ilgi göstermektedirler.

Minecraft Senaryosu

  Minecraft oyunundaki amaç yaşamaya çalışmak. Minecraft oyununda yaşamaya çalışılırken temel ihtiyaçlar giderilmeye çalışılır. Minecraft oyununda en başta oyun yazılımında verilen karakter yaşatılmaya çalışılır. Bu karakterin yaşaması için gösterilen her türlü çaba bu oyunu oluşturmaktadır. Bazı hayvanlarla savaşılabilir, bazıları öldürülebilir ve bu şekilde hayatta kalmaya çalışılır. Minecraft oyununda karakter ev kurabilir ve oluşturduğu bu evi geliştirebilir. Minecraft oyununda karakter bazen güçsüz düşebilir, canı eksilebilir. Suyun içerisinde uzun süre duramıyor, yüksek bir yerden düştüğünde canı eksilebiliyor ya da ölebiliyor.

Minecraft Grafikler

Minecraft oyununda can çizelgesi, açlık çizelgesi, kıyafet çizelgesi ve hangi nesnenin elinde bulunduğuna dair bir şablon bulunmaktadır. Minecraft’ta can çizelgesinde karakterin en başta canları bulunmaktadır. Yaptıklarına göre bu can çizelgesi artmakta ya da azalmaktadır. Sıfırlandığı anda ise karakter ölür. Açlık çizelgesi karakterin açlığını gösteren bir grafiktir. Bu grafiğe göre karakterin doyurulup doyurulmaması gerektiğine karar verilir. Kıyafet çizelgesinde karakter hayvanların derisinden yararlanmaktadır.

Minecraft Oynanış

  Minecraft oyunun başında kişiye verilen karakter sayesinde oyun başlatılmış olur. Bu süreç içerisinde karakter ayakta kalmaya çalışmaktadır. Bunun için bazen hayvanları öldürmektedir. Hayvan öldürüldüğü zaman derisini kıyafet olarak kullanabilmekte ve öldürdüğünde çıkan eti de yiyecek olarak kullanmaktadır. Bu durum açlık ve kıyafet çizelgesinde değişiklikler meydana getirmektedir. Karakterin amacı canlarını bitirmemektir. Bu amaçla oyun süresince olabildiği kadar karakterin isteklerini karşılanmalıdır. Karakterin canı bazı durumlarda eksilmektedir. Uzun süre suyun bulunduğu ortamlarda kalmak karakterin canında eksilmeye neden olur. Minecraft oyununda karakter ev ihtiyacı da duymaktadır. Karakter evi istediği gibi oluşturmaktadır. Evi istediği şekilde dekore etmektedir. Evi oluştururken yatağı mutlaka koyması gerekir. Karakterin uyuması için yatak mutlaka olmalıdır. Fırın da mutlaka evin içerisinde olmalıdır. Karakterin karnını doyurabilmek için fırın da konulmalıdır. Minecraft oyununda kıyafet değişikliği de yapılabilmektedir. Bu kıyafet değişikliği öldürülen hayvanın derisi ile gerçekleştirilmektedir. Minecraft oyununda can bittiği anda da oyun sıfırlanmaktadır. Bütün eşyalar, oluşturulan düzen, karakter özellikleri kaybolmaktadır. Karakter tekrardan eski oluşturduğu şekilde yeniden yaşama mücadelesi vererek oyuna devam etmektedir. 

Minecraft Atmosfer

 Minecraft oyununda karakter oyunun içerisinde hava kararabilir. Tekrar güneş açabilir. Yağmur yağabilir, kar da yağabilir. Minecraft oyununda bulutlar da bulunmaktadır. Karakter atmosferin durumuna göre gündüz ya da gece olmasına göre yaşam düzenini belirlemektedir. Gece olduğunda uyumaktadır. Minecraft’ta karakterin geceleri de düşmanlardan korunması gerekmektedir. Bu durum da karakterin ev yapmasını zorunlu kılmaktadır. Atmosferin değişkenliğine bağlı yaşama şekli de değişikliğe uğramaktadır.

Minecraft Oyuncu Deneyimi

Oyuncu ilk oyun oynadığı anda zorlanmaktadır. İlk anda elinde bulunan tek şey karakterdir. Oyuncu bir süre nasıl yaşaması, neleri öldürmesi gerektiğini kavramaya çalışmaktadır. Oyuncu için bu ilk evre oldukça zorlu bir evredir. Bu evrede sadece karakter vardır ve karakterin yaşaması için tüm imkânların oluşturulması gerekir. Evi oluşturmak, yaşama ortamını düzenlemek gibi bir sürü şey, oyuncu yapmak zorundadır. Oyuncu ilk oyunda zorlanmasına rağmen ilerleyen oyunlarda daha rahat oynamaktadır. Minecraft oyuncunun çabasını karşılıksız bırakmayan bir oyun sistemidir. Ne kadar çok karaktere özen gösterilirse karakter o kadar ilerlemektedir. Karakterin ilerlemesi daha iyi seviyeye gelinmesini sağlamaktadır. Minecraft’ta oyuncu oyunu ilerlettikçe karakterin özellikleri daha iyi seviyeye geldiğinden çoğu yerde karakterin yaşaması daha kolay olmaktadır.