Runescape Nasıl Oynanır

Genel: 4.5
Senaryo 5.0
Grafikler 4.5
Oynanış 4.5
Atmosfer 5.0
Oyuncu Deneyimi 5.0

Runescape Sistem Gereksinimleri

  • İşletim Sistemi: Windows 7/8/10 64-bit
  • İşlemci: İntel; Core i3-4330TE 2.4GHz, Amd; Phenom II X4 805
  • Ekran Kartı: GeForce GT 520 v2, Intel HD Graphics 4000
  • Bellek: 4 GB
  • DirectX: DirectX 10
  • Depolama Alanı: 18 GB minimum

Runescape Senaryosu

 Oyunun senaryo güncellemesi dünya tarihini devam ettirmektedir - tanrılar oyun evreni üzerinde kontrolü elde etmek için  yeniden uyanmakta, oyuncular ise onların koruyucuları olmakta ve sonuçta dünyayı kimin bölüşeceğini belirlemektedirler. Oyun hikayesi, basına anlatıldığı kadarıyla 3 ay boyunca büyük olaylar sırasında anlatılacaktır. Oyuncular ise bu süre zarfında yeteneklerini geliştirecek ve neredeyse tanrılarla aynı güce sahip olacaklardır. 

Runescape Grafikler

Oyunun grafikleri ciddi oranda yükseltilmiş durumdadır. Şu anda RunEscape görüntü açısından belki de en çekici browser oyunlarındandır. Tabi tüm güzelliklerin açılabilmesi için güçlü bir PC'ye ihtiyaç duyulmaktadır ancak resim ciddi olarak iyileştirilmiştir. İlk RunEscape'in ya da oyunun daha bir iki yıl önceki versiyonunu bilenler için yeni versiyon öncekilerle karşılaştırılamazdır.              HTML5 sayesinde oyun geliştiricileri grafikleri ve sesi iyileştirmekle kalmamış aynı zamanda perspektive daha fazla yeni özellik eklemişlerdir. Makine yüklenmesi ve önerilen sistem gereksinimleri artacaktır ancak bu adım, kullanıcılardan oyuna içerik sunma, yetenek çeşitlerini genişletme vb olanaklarını genişletmeye yardımcı olacaktır. Şu anki Java sürümünden vazgeçilmemektedir - bu sürümü oynamak isteyenler oynayabilecektir. Gelişme PC platformuna odaklanmaktadır ancak oyunun tablet cihazlarındaki çıktısı ciddi olarak tartışılmaktadır.

Runescape Oynanış

 Muharebe sistemi oldukça parlaktır ve oyunculara savaş sırasında taktiksel etki için daha fazla fırsat sunmaktadır, ki yeni silah ve teçhizat savaşlarda hiçbir zaman gereksiz değildir. Oyuncuyu, onun için uygun olan herhangi bir yolla canlıları öldürme fırsatını kısıtlayan kimse olmayacaktır - iki kılıçlı bir büyücü ya da savaş sırasında gelen darbeleri yansıtmak için kalkana geçişi sınırlı olmayan bir okçu.             Ayrıca, geliştiriciler topluluğun tepkilerine duyarlı olduklarını ve oyuncuların mutlu olmasını sağlamak için her şeyi yaptıklarını belirtmektedir. RunEscape'in bugüne kadar kat ettiği yol göz önünde bulundurulursa buna inanmak zor değildir.  Günler, aylar sonra aylar ve yıllar boyunca oyuncular sadece boyalı dünyayı dolaşmamakta, aynı zamanda bu dünyanın görünüşünü ve tarihini etkilemektedirler - ki gelecekte de hiç kimse durmak istemeyecektir. Ve geliştiricilerin toplum isteği üzerine devreye soktukları old school kurallarına sahip sunucu (ve oyununun 2007'deki durumu)  da unutulmamalıdır.

Runescape Atmosfer

RunEscape'te oyuncu her şeyi kontrol etmektedir. Bu oyundaki görevlerin tasarımında yer alan geliştirici buradaki görev yapısının, oyuncuların projenin ilerleyeceği yönü belirlemesine izin vereceğini söylemektedir. Yani, oyuncuların kararları ve eylemleri sadece olayların her birinin hikayesini harekete geçirecek, aydan aya hareket edecek, aynı zamanda oyun dünyasındaki sonraki tüm olayları da etkileyecektir. Topluluğun belirli olaylara tepkisine bağlı olarak küresel olaylar kurulacaktır ancak hiç kimse planlarını ve hikaye çizgilerini ortaya çıkarmayı planlamamaktadır.

Runescape Oyuncu Deneyimi

Geliştiriciler, yeni enkarnasyonda oyunun yeni başlayanlar için daha çekici olacağını da belirtmiştir. Ve şu anda, elbette, oyuna giriş yapmanın temel eşiğinin çok yüksek olduğu söylenemez - oyunu çözmek kolaydır çünkü standart MMO çözümleri bu oyun için de geçerlidir. Ama yine de yeni başlayanlar küçük bir “hazırlık”tan sonra kendi işlerinin peşinde koşturan büyük bir hayatla karşı karşıya kalmakta ve buraya uyum sağlamaları çok zaman almaktadır.             Yenilikler de macera dalgasına hızla  "atlamak"yı sağlamaktadır. Oyunculara ise daha anlaşılır ve kolay bir arayüz; karakterin değişik Bild'lere göre geliştirilmesi; temel yeteneklerin içselleştirilmesi için genel görsel kolaylıklar sunulmaktadır. Ancak tüm game play'in kolaylaştırılıcağı ya da her şeyin tamamen basitleştirileceğini düşünmek yanlıştır. Oyunda zaten olan tüm mekanikler eskisi gibi iyi çalışacaktır. Ancak oyunu zor bulanlar için geliştiriciler eklentiler yapmışlardır. Bu ipuçlarını kullanarak oynamak daha kolay ve zevklidir. Çünkü her seferinde forumları kolaçan etme gereksinimi ortadan kalkmaktadır.