Starcraft Nasıl Oynanır

Genel: 4.5
Senaryo 5.0
Grafikler 4.5
Oynanış 4.5
Atmosfer 5.0
Oyuncu Deneyimi 5.0

Starcraft Sistem Gereksinimleri

  • İşletim Sistemi: Windows 7/8/10 64-bit
  • İşlemci: İntel; Core i3-4330TE 2.4GHz, Amd; Phenom II X4 805
  • Ekran Kartı: GeForce GT 520 v2, Intel HD Graphics 4000
  • Bellek: 4 GB
  • DirectX: DirectX 10
  • Depolama Alanı: 18 GB minimum

Son yıllarda en çok beğenilen oyunlar arasında olan, stratejik oyunlar kategorisinde yer alan Starcraft, Blizzard şirketi tarafından geliştirilen macera türündeki bir oyun. Oyuncunun iyi bir straji geliştirmesi gerekiyor. Oyunun tanıtım videosundan dahi oyuncuların oldukça keyifli vakit geçireceği anlaşılıyor. Başka insanlarla oyun oynama zevkini tadabileceğiniz çeşitli siteler aracılığıyla da oyunu oynayabilirsiniz. Tek başınıza ya da çoklu oyuncularla oynanabilen oyun keyifli zaman geçirmenizi sağlayacak.

Starcraft Senaryosu

  Teknolojik cihazlar için geliştirilen tüm oyunlarda senaryo oldukça önemlidir. Teknolojinin geliştiği son yıllarda, oyun severler ikna ediciliği ve gerçekçiliği daha fazla olan oyunları tercih ediyor. Oyunlarda gerçekçiliği artıran en önemli ögelerden olan senaryo da oyuncunun oyunun ait olduğu dünyada yaşıyormuş hissine kapılmasını sağlıyor. Üç farklı ırktan karakter seçimi yapabilmek mümkün oluyor. Terran, Zerg ve Protoss olarak adlandırılan bu ırkların mensuplarının her birinin farklı yetenekleri ve özellikleri bulunuyor.             Terranlar ırkının insanlar, Zerglerin yaratıklar, Protossların da  uzaylılar olarak adlandırılması mümkün. Zerg ırkının mensupları kendi gezegenlerinde bulunan tüm kaynakları hızlı şekilde tüketmiştir. Farklı gezegenlerdeki kaynakları sömürmek için bir savaş başlatan bu ırk, Protoss ırkının yaşadığı gezegeni istila eder. İstilaya uğrayan Aiur gezegeni oldukça zengin kaynaklar bulundurmaktadır. Saldırı öncesinde huzur ve mutluluk içinde yaşayan halkın zenginliği elinden alınmıştır. Saldırılar sırasında mücadele etmeyi bırakmayan ve savaşçı bir yapısı bulunan Protoss ırkı Terran mensuplarından da yardım almaktadır.             Oldukça uzun sürecek mücadelede kazanacak tarafı belirleyen oyuncu oluyor. Bu ırklardan herhangi biri seçilerek savunma ve saldırıya başlanabiliyor. Oldukça hızlı olan Starcraft, senaryosuyla yarattığı heyecanı grafikleriyle de pekiştiriyor. Saatlerce oynanabilecek oyundaki ırklar, hızlı, yavaş, dayanıklı, güçlü, saldırıda yüksek performans sağlayan gibi özelliklerle donatılmış durumda. 

Starcraft Grafikler

Oldukça gerçekçi grafiklere sahip olan oyun, farklı bölgelerde geçiyor. Her bölge için değişik bir arka plan hazırlandığını görebiliyoruz. Yaratıcı şekilde hazırlanan manzaralar ve ırkların görünüşleri oyunun gerçekten Aiur gezegeninde geçtiği hissine kapılmanıza yardımcı oluyor. Irkların farklılığı görünüşlerine de yansımış durumda. Silahların, binaların, savaş araçlarının, manzaraların görünümü oyundan alınacak keyfi iki katına çıkarıyor.

Starcraft Oynanış

 Oyunda seçilen ırkın hangisi olduğu önem taşıyor. Irkın özelliklerine göre strateji değişiyor. Savunma bakımından güçlü bir ırkın seçilmesi durumunda, saldırıların buna göre planlanması gerekiyor. Oyunun amacı, düşmanları hızlı ve en az zarar görecek biçimde yok etmek. İnsanlara ya da bilgisayara karşı oynamak mümkün oluyor. İnsanlara karşı oynanan oyunlarda daha çok tecrübe kazanılıyor. Çeşitli tuşlarla seçilen ırk mensupları kontrol ediliyor. Duruma en uygun olacak şekilde saldırı ya da savunma yapılması sağlanıyor. Saldırı durumunda hangi silahın kullanılacağı da oyuncu tarafından belirleniyor. 

Starcraft Atmosfer

 Oyunun yarattığı atmosferin etkisi oldukça uzun sürüyor. İstilalarla mücadele eden ya da istila eden karakterlerin kontrol edildiği oyunda, hızlı karar verme ve sonraki adımlarla ilgili öngörülü olma yeteneği artırılıyor. Oldukça farklı bir deneyim sunan oyunu kısa sürede bırakamayabilirsiniz.

Starcraft Oyuncu Deneyimi

 Oldukça güzel bir oyun olan Starcraft, yoğun şekilde gerçekleşen saldırılarla dikkatli olmayı gerektiriyor. Keyifli zaman geçirmek için ideal olan oyunda başarılı olabilmek için doğru hamleler yapmak önem taşıyor. Stratejik açıdan doğru adımlar atıldığında oyunda başarı sağlanmaması için bir neden bulunmuyor. Farklı silahlar, savunmayı ya da saldırıyı daha güçlü yapabilmeye imkan veriyor. Bilgisayara karşı oynamak, insanlara karşı oynamaktan daha eğlenceli değil. Tahmin edilemeyen hamlelerle karşılaşmak oyunu daha da heyecanlı hale getiriyor. Bunun için online ortamda farklı kişilere karşı oynamak gerekiyor. Kaliteli grafikler oyunun içine girmeyi kolay hale getiriyor.